Alp Köksal

Alp Köksal

Alp Köksal

Khan Academy Türkiye Direktörü |

Eğitim Teknolojileri” Oturumu
3 Mart Cumartesi 14.00-15.45
Salon 3
Eğitimde Dijital Dönüşüm ve Yeni Nesil Öğrenme

Alp Köksal; Lise öğrenimini 2000 yılında Amerika’da, üniversite öğrenimini 2005 yılında Koç Üniversitesi İşletme Bölümünde okuyarak tamamladıktan sonra yüksek lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi’nden birincilikle kazandı. Doktora seviyesinde eğitim, sosyal politikalar ve farklı alanlarda Türkiye’nin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırmalı politika analizleri üzerinde çalışan Köksal, 2010 yılında doktora yeterliliğini verdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde araştırmacı olarak görev aldı ve aynı bölümde doktora adayı olarak akademik çalışmalarına devam ediyor.

Uluslararası deneyimini, akademik geçmişini, yeni teknolojilere olan ilgisini ve toplumsal fayda ideallerini eğitim alanında bir sosyal girişim ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Khan Academy’de bir araya getiren Köksal, ABD merkezli organizasyonun 2012 yılında kurulan ilk uluslararası iştiraki olan Khan Academy Türkçe’nin direktörlüğünü yürütüyor. Köksal, bugün 36 dilde verdiği 1 milyardan fazla ders ile dünyanın en büyük ücretsiz öğrenim platformu olarak tanınan Khan Academy’nin Türkiye temsilcisi olmanın yanı sıra, STFA Grubu’nun eğitim vakfı olarak 1992 yılından beri faaliyet gösteren Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı’nın genel müdürlüğünü üstleniyor.

Çalışmalarıyla eğitim alanındaki değişimin hız kazanmasına destek olmayı, teknoloji destekli ve insan odaklı yeni nesil bir öğrenme anlayışına dikkat çekmeyi, sürdürülebilir kalkınma için sivil toplumda işbirliği ve eğitim alanındaki sosyal girişimleri desteklemeyi ve eğitimde fırsat eşitliğinin güçlenmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Eğitim teknolojileri, eğitimin geleceği, sosyal girişimcilik, sivil toplum ve liderlik gibi farklı alanlarda düzenlenen konferanslarda konuşmacı olarak yer alan Köksal, TEDx sahnesinde deneyimlerini paylaşma şansı buldu; Birlemiş Milletler Kalkınma Programı UNDP’nin düzenlediği Sosyal Fayda Zirvesi ve Marka Konferansı gibi birçok uluslararası ölçekli etkinlikte konuşma yaptı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2015 yılında ilk kez gerçekleştirdiği Eğitim Teknolojileri Zirvesi’ne keynote konuşmacı olarak katıldı. Köksal, 2015 yılında STFA tarafından hayata geçirilen ve 2016 yılının TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) Ödülleri’nde En Yenilikçi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi ödülünü kazanan TEVİTÖL Gelecek Kampı’nın kurucu yönetim ekibinde yer aldı. Farklı proje ve eğitim kurumlarının danışma kurullarında da görev alan Alp Köksal, 2017 yılında Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) tarafından Türkiye’nin 10 Başarılı Genci’nden biri seçidi ve TOYP “İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet” ödülünün sahibi oldu.